نیم نگاهی به تاریخچه قهوه خانه یا کافی شاپ

نویسنده : روابط عمومی
08 اسفند 1398
مدت زمان مطالعه ۱ دقیقه
تاریخچه    قهوه خانه    کافی شاپ اسپرسو

 

کافی شاپ شما را به یاد یک مکان دنج با مبل های راحتی  برای لم دادن می اندازد ...با شروع یه خاطره از زمانی که  برای شما قهوه های عالی سرو میکنند و شما از بوی دل انگیز طعم بی نظیر اش  لذت می برید ...

شاید با بوی قهوه سفری به گذشته کنید در قدیم مردم از فضای قهوه خانه  برای دور هم بودن استفاده میکردن  تاریخچه استفاده از قهوه خانه ها به صدها سال پیش بر میگرده و طی این سال ها  تغییر کرده.

قبل از صحبت در مورد قهوه خانه ها یک نیم نگاهی می اندازیم به تاریخ  خود قهوه. قهوه در اوایل قرن نهم در آفریقا کشت شد اما تا قرن هفدهم به اروپا نرسید.میشه گفت اولین مکان عمومی برای سرو قهوه به سال 1475 باز می گردد.این قهوه خانه در شهر استانبول با قهوه های ترک خیلی سیاه و قوی و فیلتر نشده بود.در سال 1529 اروپایی ها با اضافه کردن کرم به قهوه و مواد شیرین کننده آنرا متحول کردن. در قرن 19و20کافه هایی در سراسر اروپا راه اندازی شد و بیشتر محلی بود برای دورهمی و گفت و گو در مورد مسائل مختلف .

در میان شهر های دنیا می توان گفت پاریس بهترین کافه ها را داردو جالبه بدونید که قدیمی ترین کافه های جهان در این شهر قرار دارد و هنوز هم مانند گذشته قلب آن می تپد.در بخش غربی پاریس پر از کافه های تاریخی است ولی این ادعا وجود دارد که کافه پرکوپ قدیمی ترین کافه است و در سال 1686توسط شخصی به نامfrancesco procopio تاسیس شد.این کافه توانست به سرعت به محلی برای ملاقات سیاستمداران هنرمندان و افراد زبده در شعر و ادب پاریس تبدیل شود و طبق گفته بنیان گذار پرکوپ اولین کافی شاپ ادبی جهان متولد شد.نکته جالب در مورد این کافی شاپ اینه که با گذشت زمان هنوز هم منوی این کافه عالی است.

تا سال 1964و استفاده از دستگاه اسپرسو قهوه خانه ها فقط قهوه عادی سرو می کردند.عصر جدیدی در قهوه خانه ها با اختراع ایتالیایی ها متولد شد. اسپرسو به معنای سریع در ایتالیا به این خاطر نام گذاری شد که این دستگاه در مدت زمان کمتری قهوه را آماده می کرد.

امروزه وقتی در مورد کافی شاپ صحبت میکنیم ناخودآگاه یاد استارباکس هم میوفتیم.اولین شعبه آن در سال 1971در شهر سیاتل افتتاح شد والان این برند 8000شعبه در سراسر جهان دارد.استارباکس در ابتدا به عنوان یک تفت دهنده و خرده فروش دانه های قهوه فعالیت می کرد.یکی از مدیران این شرکت در سفری به ایتالیا با دیدن یک کافی شاپ این ایده به دهنش رسید که کسب و کار خود را با افتتاح یک کافی شاپ دنبال کند و با مخالفت های زیادی روبرو شد ولی در آخر به رویای خود با تمام مشکلات رسید. عمده شهرت کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس،منوی اختصاصی آن‌ است که در آن تنوع قهوه‌ها بسیار زیاد است؛ در نتیجه به منظور آسان‌تر شدن انتخاب نوع و طعم قهوه برای مشتریان و همچنین امکان تست ترکیبات مختلف، منوها به صورت هفتگی تغییر می‌کنند.

در آخر کافی شاپ ها  مکانی منا سب برای اجتماعات  وصحبت کردن بادوستان و اعضای خانواده  بدور از دق دقه ریخت و پاش و مهمانداری می باشد